Us221 Nc226 over Catawba River
Fair Condition37 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .2 Mi.n.jct.us70 |
| Carries | Us221 Nc226 |
| Crosses | Catawba River |
| Coordinates | 35.70745, -82.03683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 1542.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110355 |