Sr1001 over North Prong Ellijay Cree
Poor Condition52 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .2 Mi.n.jct.sr1528 |
| Carries | Sr1001 |
| Crosses | North Prong Ellijay Cree |
| Coordinates | 35.20476, -83.26828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 94.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130009 |