Sr1001 over North Prong Ellijay Cree
Fair Condition58 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .65 Mi.s.jct.sr1528 |
| Carries | Sr1001 |
| Crosses | North Prong Ellijay Cree |
| Coordinates | 35.19291, -83.28119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 103.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130007 |