Sr1644 over Little Tennessee River
Fair Condition40 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .1 Mi.e.jct.us23 441 |
| Carries | Sr1644 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.09067, -83.38069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 284.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (1997) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130046 |