Sr1114 over Coweeta Creek
Good Condition13 years old130 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .3 Mi.e.jct.sr1115 |
| Carries | Sr1114 |
| Crosses | Coweeta Creek |
| Coordinates | 35.06443, -83.40069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 199.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130052 |