Sr1130 over Jones Creek
Poor Condition60 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .45 Mi.s.jct.sr1131 |
| Carries | Sr1130 |
| Crosses | Jones Creek |
| Coordinates | 35.09496, -83.45831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 65.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130100 |