Sr1301 over Jones Creek
Poor Condition64 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.05 Mi.w.jct.sr1448 |
| Carries | Sr1301 |
| Crosses | Jones Creek |
| Coordinates | 35.12217, -83.47428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 66.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130216 |