Sr1414 over Queens Creek
Poor Condition86 years old180 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1412 |
| Carries | Sr1414 |
| Crosses | Queens Creek |
| Coordinates | 35.28186, -83.64515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 56.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1964) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130201 |