Sr1310 over Nantahala River
Fair Condition76 years old800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .5 Mi.s.jct.us19 74 |
| Carries | Sr1310 |
| Crosses | Nantahala River |
| Coordinates | 35.27116, -83.67531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 197.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130226 |