Us64 over Cartoogechaye Creek
Fair Condition53 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 0.2 Mi.w.jct.sr1448 |
| Carries | Us64 |
| Crosses | Cartoogechaye Creek |
| Coordinates | 35.13794, -83.48867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 702.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130091 |