Township Road 1104 over Lang Creek
Poor Condition49 years old349 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .23 M E Of SR 511 |
| Carries | Township Road 1104 |
| Crosses | Lang Creek |
| Coordinates | 40.90161, -82.31271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 148.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 349 (2013) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0334642 |