County Road 1175 over Jerome Fork
Fair Condition57 years old606 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .14 M E Of Tr 1104 |
| Carries | County Road 1175 |
| Crosses | Jerome Fork |
| Coordinates | 40.90144, -82.29595 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 194.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 606 (2014) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0334650 |