Township Road 126 over Over Buck Creek
Good Condition12 years old29 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | 0.45 Mi W. Of Cty RD 1181 |
| Carries | Township Road 126 |
| Crosses | Over Buck Creek |
| Coordinates | 41.04952, -82.36727 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 155.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (2013) |
| Truck Traffic | 83% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0335061 |