Township Road 1101 over Branch Of Buck Creek
Fair Condition46 years old108 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | .55 M S Of US 224 |
| Carries | Township Road 1101 |
| Crosses | Branch Of Buck Creek |
| Coordinates | 41.02147, -82.34419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 56.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2013) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0335231 |