Claremont Avenue over Town Run
Good Condition4 years old9,777 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | 0.09 M S Of Tr 1175 |
| Carries | Claremont Avenue |
| Crosses | Town Run |
| Coordinates | 40.86798, -82.31796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 124.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,777 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0360025 |