Union Street over Town Creek
Good Condition55 years old1,630 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashland |
| Location | 0.1 Mi.s.of E.main(sr 96) |
| Carries | Union Street |
| Crosses | Town Creek |
| Coordinates | 40.86787, -82.31291 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 169.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,630 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0360120 |