US 6 over Rock Creek
Good Condition77 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.88 Mi W Of SR 46 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 41.60564, -80.81646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.6 ft (64.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 738.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400246 |