SR 7 over Ashtabula Creek
Good Condition32 years old1,640 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.37 Mi S Of SR 84 |
| Carries | SR 7 |
| Crosses | Ashtabula Creek |
| Coordinates | 41.82856, -80.57218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Area | 287.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,640 (2015) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400882 |