SR 7 over Ashtabula Creek
Fair Condition81 years old1,640 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.18 Mi S Of SR 84 |
| Carries | SR 7 |
| Crosses | Ashtabula Creek |
| Coordinates | 41.86025, -80.57242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 144.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,640 (2015) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0400904 |