SR 45 over East Br Indian Creek
Good Condition22 years old4,122 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.08 Mi N Of US 20 |
| Carries | SR 45 |
| Crosses | East Br Indian Creek |
| Coordinates | 41.83704, -80.85562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.6 ft (20.9 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 255.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,122 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0402656 |