Chapel Road Cr-199 over Ir 90
Good Condition66 years old834 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.99 Mi E Of SR 45 |
| Carries | Chapel Road Cr-199 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.81333, -80.80942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.0 ft (114 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1071.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 834 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403962 |