SR 85 over Pymatuning Reservoir
Good Condition23 years old2,306 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.99 Mi E Of US 6 |
| Carries | SR 85 |
| Crosses | Pymatuning Reservoir |
| Coordinates | 41.60706, -80.53220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 72.8 ft (22.2 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 217.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,306 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403598 |