SR 85 over Br Pymatuning Creek
Good Condition86 years old3,399 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 0.59 Mi E Of US 6 |
| Carries | SR 85 |
| Crosses | Br Pymatuning Creek |
| Coordinates | 41.60720, -80.56128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 57.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,399 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403512 |