Sexton Road Cr-218 over Ir 90
Good Condition67 years old362 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.42 Mi E Of SR 534 |
| Carries | Sexton Road Cr-218 |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.77098, -80.89985 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 811 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 362 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0403695 |