Plymouth Ridge RD over Ir 90
Fair Condition67 years old433 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.46 Mi W Of SR 193 |
| Carries | Plymouth Ridge RD |
| Crosses | Ir 90 |
| Coordinates | 41.85336, -80.69735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 470.1 ft (143.3 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 1318.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 433 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0404322 |