SR 193 over Ashtabula River
Good Condition95 years old2,039 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.30 Mi S Of SR 84 |
| Carries | SR 193 |
| Crosses | Ashtabula River |
| Coordinates | 41.84653, -80.66502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 300.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,039 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0405760 |