SR 193 over Griggs Creek
Fair Condition35 years old2,039 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 2.75 Mi N Of SR 167 |
| Carries | SR 193 |
| Crosses | Griggs Creek |
| Coordinates | 41.79053, -80.66871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 202.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,039 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0405620 |