SR 193 over Br Griggs Creek
Good Condition9 years old1,776 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Ashtabula |
| Location | 1.30 Mi N Of SR 167 |
| Carries | SR 193 |
| Crosses | Br Griggs Creek |
| Coordinates | 41.77001, -80.66816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 174.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,776 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0405583 |