Watkins RD Mr-2174 over Us33 Ramps To 33w/i270s
Good Condition57 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.19 Mi E Of Sr270 |
| Carries | Watkins RD Mr-2174 |
| Crosses | Us33 Ramps To 33w/i270s |
| Coordinates | 39.90303, -82.90224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 344.2 ft (104.9 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1091.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2501899 |