US 33 over Big Walnut CR
Good Condition63 years old34,107 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.34 Mi W Of Sr270 |
| Carries | US 33 |
| Crosses | Big Walnut CR |
| Coordinates | 39.89848, -82.89434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 303.1 ft (92.4 m) |
| Max Span | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 1025.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,107 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502011 |