Us-40 (broad St.) over Over Sr315
Good Condition68 years old15,548 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.4 Mi E Of Ir70 |
| Carries | Us-40 (broad St.) |
| Crosses | Over Sr315 |
| Coordinates | 39.95998, -83.01894 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.6 ft (33.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 906.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,548 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502496 |