670eb Ramp To Us33 over 670 Ramp SE Over Scioto
Good Condition24 years old38,870 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Ir670eb Ramp To Usr33 |
| Carries | 670eb Ramp To Us33 |
| Crosses | 670 Ramp SE Over Scioto |
| Coordinates | 39.96563, -83.02466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 449.1 ft (136.9 m) |
| Max Span | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1766.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,870 (2003) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505878 |