US 40 over Alum Creek
Good Condition27 years old22,157 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | Over Alum Creek |
| Carries | US 40 |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 39.96800, -82.95027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 1528.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,157 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2502712 |