I-70 over Fairwood AVE
Fair Condition60 years old123,004 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.38 Mi E Of Kelton AVE |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Fairwood AVE |
| Coordinates | 39.95328, -82.95324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.5 ft (21.5 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 147.3 ft (44.9 m) |
| Deck Area | 965.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 123,004 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505010 |