Usr 62 over Big Walnut Creek
Good Condition60 years old9,432 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.05 Mi S Of SR 317 |
| Carries | Usr 62 |
| Crosses | Big Walnut Creek |
| Coordinates | 40.01890, -82.88049 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 202.8 ft (61.8 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 1334.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,432 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503395 |