Ramp 670eb To 270n over Us62wb & 270sb-62eb
Good Condition53 years old37,870 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.12 Mi N Of Sr270 |
| Carries | Ramp 670eb To 270n |
| Crosses | Us62wb & 270sb-62eb |
| Coordinates | 40.01675, -82.90187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 168.3 ft (51.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 687.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,870 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503441 |