SR 161 EB over Us-62
Good Condition30 years old19,880 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 6.15 Mi E Of Ir 270 |
| Carries | SR 161 EB |
| Crosses | Us-62 |
| Coordinates | 40.08813, -82.79871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.8 ft (48.1 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 659.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,880 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503530 |