Usr 62 over Rose Run
Good Condition35 years old10,686 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 2.57 Mi E Of Morse RD |
| Carries | Usr 62 |
| Crosses | Rose Run |
| Coordinates | 40.08194, -82.81067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,686 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503557 |