I 70 over Hamilton Ditch
Good Condition56 years old33,202 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 3.29 Mi E Of Madison Co. |
| Carries | I 70 |
| Crosses | Hamilton Ditch |
| Coordinates | 39.97909, -83.18736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 301.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,202 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503840 |