Hilliard-rome RD S over Ir 70
Good Condition56 years old44,824 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.65 Mi W Of Ir270 |
| Carries | Hilliard-rome RD S |
| Crosses | Ir 70 |
| Coordinates | 39.97673, -83.15043 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 337.6 ft (102.9 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1502.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,824 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2503999 |