I 70 over Over Hague AVE
Good Condition53 years old135,163 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 2.05 Mi E Of Ir 270 |
| Carries | I 70 |
| Crosses | Over Hague AVE |
| Coordinates | 39.97333, -83.08171 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 155.5 ft (47.4 m) |
| Deck Area | 1644.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135,163 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504316 |