I 70 over Over Fisher RD
Good Condition53 years old135,163 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.83 Mi W Of Ir670 |
| Carries | I 70 |
| Crosses | Over Fisher RD |
| Coordinates | 39.97267, -83.07829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.7 ft (36.8 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 145.3 ft (44.3 m) |
| Deck Area | 1630.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135,163 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504332 |