State Route 299 over Redwood Creek
Fair Condition61 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-299-r22.33 |
| Carries | State Route 299 |
| Crosses | Redwood Creek |
| Coordinates | 40.90338, -123.81029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 673.9 ft (205.4 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 2136.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0042 |