SR 255 over U.s. Highway 101
Fair Condition61 years old12,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-255-8.77-arc |
| Carries | SR 255 |
| Crosses | U.s. Highway 101 |
| Coordinates | 40.86263, -124.08212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 328.1 ft (100 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1,770 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,200 (2010) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0049 |