Seventh ST over US Highway 101
Fair Condition60 years old3,435 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-101-86.10-arc |
| Carries | Seventh ST |
| Crosses | US Highway 101 |
| Coordinates | 40.86657, -124.08351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1207.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,435 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0054 |