I-70 over Big Walnut Creek
Good Condition59 years old46,392 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 2.76 Mi E Of James RD |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Big Walnut Creek |
| Coordinates | 39.93587, -82.86473 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.6 ft (70.6 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1355.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,392 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505525 |