Noe Bixby RD over I-70
Fair Condition59 years old14,606 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.39 Mi W Of I-270 |
| Carries | Noe Bixby RD |
| Crosses | I-70 |
| Coordinates | 39.93413, -82.86088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 434.4 ft (132.4 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1535.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,606 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505614 |