Front/park/goodale over Over I-670
Good Condition23 years old12,195 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | .38 Mi West Of High ST |
| Carries | Front/park/goodale |
| Crosses | Over I-670 |
| Coordinates | 39.97328, -83.00457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 362.5 ft (110.5 m) |
| Deck Area | 5723.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,195 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506165 |