High Street over Ir-670
Good Condition23 years old14,388 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | .19 Mi West Of Third ST |
| Carries | High Street |
| Crosses | Ir-670 |
| Coordinates | 39.97395, -83.00291 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.3 ft (63.5 m) |
| Max Span | 102.7 ft (31.3 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 1511.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,388 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506238 |