U.s. Highway 101 over Westhaven Drive
Fair Condition66 years old8,800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-101-98.07 |
| Carries | U.s. Highway 101 |
| Crosses | Westhaven Drive |
| Coordinates | 41.03205, -124.10994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Area | 779.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,800 (2009) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0056 |